Témák és ötletek bloggereknek
2019. június 27. írta: VargAda

Témák és ötletek bloggereknek

Vannak olyan bloggerek, akiknek zsigerből jönnek a cikkek a blogjára…de ez lehet, hogy csak a látszat! Azok, aki rendszeresen írnak, tudják, hogyan kell előre dolgozni, tervezni, és tudatosan építik az irányt, amely mentén haladnak.  

De, hogy lehet előre tervezni?  Egyrészt pontosan tudnod kell, miről szeretnél írni, mi az üzenete, hitvallása a blogodnak. Aminek alapján képes vagy felmérni a témák hosszúságát, kibontását, mélységét. 

Sok workshopon elmondják, hogy találd meg a célt, amit el akarsz érni a blogolással, de ez nagyon nehéz, amikor valamit csak csinálgatsz. 

Ezért szoktam azt kérni, hogy mielőtt elinditasz egy blogot, írj 24 cikk-címet, hogy lásd, milyen témában vagy igazán otthon!  Nagyon nagy feladat, tudom! De ha van 24 témád, akkor a blogod fél évre meg van töltve tartalommal, és arra már tudatosan lehet építkezni képekkel, kommunikációval.  

Ennél a pontnál jönnek az ötletek.

Könyves területen, írók bemutatása, születésnapok, események bemutatása,  borítómustra, kritikák, műfajok top 5 listája, ajánlások, hogyan készült… itt már igazából az ötletek ott vannak előtted, csak tőled függ, mit kezdesz velük! Mint már írtam, a könyves terület ebből a szempontból erősen keretek közé van sorolva! 

adult-aerial-background-1437904.jpg

Azt is szoktam kérni, hogy ha már a témád meg van, mérd fel a piacot! Lásd kik vannak a “piacon”, kik azok, akik kiemelkedtek a teljesítményükkel, ők hogyan dolgoznak, mi az erősségük, mi a gyengeségük. Sokan úgy gondolják, ez olyan, hogy lopják az ötleteket. Pedig szerintem nem, mert jó tudni, milyen a piac, ha már be akarsz lépni rá.

Viszont akad olyan is, aki inkább megy a saját feje után, de kérdem én, arra neked tényleg van időd, hogy a magad kárán tanuld meg, és építs közösséget? 

De - és itt nagyon fontos megemlíteni, hogy - a plagizálást minden szinten elítélem! 

Volt rá nem egy példa a könyves berkeken belül, sőt mikor még kiadónál dolgoztam akkor is, hogy elkérnek “bloggerek” egy könyvet, létrehoznak rá egy alap blogot (mert ugye az csak pár kattintás!), és soha többet nem hallasz az emberről, se a könyvről. Volt olyan is, hogy összeollózott jó pár cikkeket, és mikor kiderült, az illető mindent törölt, és eltűnt. Tapasztaltam olyat is, hogy 500 karakteres kritikákat írtak, amiben benne volt a fülszöveg! Na az nem hogy nem kritika, de akkor a kiadó is az asztalra csap, és fekete listára teszi az illetőt, majd jön a hőbörgés, hogy “neki adtatok nekem meg nem!” Igen…

Amikor én kiadónál dolgoztam, mindenki akinek valaha volt köze a kiadóhoz recenzió terén készítettem egy átfogó táblázatot, és minden kritikát elolvastam, pontoztam. Akik a legmagasabb pontszámokat elérték, azokat külön listára tettem, hogy velük bármikor dolgozhatnak, mert megbízhatóak, jól írnak, sőt volt, hogy mondatokat emeltem ki, amit később használhattunk a közösségi kommunikációban. Nekik is reklám, a kiadónak is! 

Itt nekem nem számított, hogy az illetőt hányan követik! Csak az, hogy kommunikálni tudjon a közösségével.

blogger-close-up-denim-163101.jpg

Miért? 

Mert vásárolhatott az illető magának több tízezres követő bázist, ha csak 30 szívecskét kapott, és nem válaszolt a neki feltett kérdésekre. DE lehetett valakinek 600 követője, kapott a bejegyzések alá 100 szívecskét, és még párbeszédeket olvashattál a kommentekben. Ugye, hogy nem mindegy? 

De én, hogy tudtam volna, kivel akarok dolgozni, ha nem ismerem a piacot, nem látom, hogy kik a szereplői?

Ha nem értem meg a piac működését - úgy hogy a könyves szféra ebből a szempontból nagyon is speciális terület -, akkor sosem értem meg a dinamikáját, és látom át, mit miért és hogyan tesznek! Nem mondom, hogy a kiadók részéről helyes, de ha működik, akkor használják a piacon szereplőket! 

Mi történik? 

Megkéred a könyvet, futár kihozza, és neked onnantól számítva van 30 napod átlagban, hogy megírd a kritikát, mert a kiadó ezt várja el tőled! Igen ám, de ha vizsgaidőszak közepén vagy, akkor hiába vannak határidők, nem biztos, hogy meg tudod írni! Ilyenkor sok blogger eltűnik, ahelyett hogy írna pár sort, hogy “bocsánat, most csúszni fogok, mert…

Elolvasni egy könyvet, sokak szerint egyszerű. Persze, de írni is róla, már egy másik téma. 

Én úgy szoktam, hogy jelölöm a szöveget mindenféle kiemelő matricával. Ha jó a könyv, szép színes lesz a végére, ha nem… akkor egy-egy darab lóg csak ki. Aztán mielőtt neki kezdek a könyvnek, már arról is írok, milyen benyomásaim vannak a borítóról, a könyvben vannak-e grafikák, miért örülök ennek a könyvnek, vártam-e vagy felkérést kaptam. Ezek olyan információk, amivel mindenki találkozik, de te ezt meg is kaptad, akkor miért ne írnád le, és meg is van a bevezetés! Arról nem beszélve, hogy lehet, lesz valaki, aki akkor fog téged életében először olvasni! Mert aki bloggerkedik, az nem ír az íroasztalnak, a családnak, a haveroknak is, sőt magának sem, hanem mindenkinek! 

Tárgyalás maga a könyv felépítése, szerkezete, a szereplők bemutatása, a cselekmény maga. Én ide teszek idézeteket, amik megfogtak, vagy ami miatt bennem mély benyomást keltett, és ezt ki akarom bontani az olvasónak.

Zárás vagyis befejezésként leírom, hogy nekem mit adott a könyv, és ami nagyon fontos, hogy ajánlom. Megpróbálom becélozni azokat, akiknek érdemes lehet elolvasni az adott könyvet. Egy szakácskönyvet nem ajánlok fiataloknak, de ajánlhatok olyanoknak, akiket érdekel a szakácsművészet világa, és az érdekes ízek….stb.

De ami a legfontosabb, hogy nagyon sokat kell írni, kommunikálni, hogy te biztosan tudd, merre van a célod… és mindez idő idő idő! 

A siker nem pottyan az ember ölébe, azért szépen meg kell dolgozni… de erről a következő cikkemben írok majd.

BloggerKépzö

 

A bejegyzés trackback címe:

https://bloggerkepzo.blog.hu/api/trackback/id/tr9414914306

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Feaky D 2019.06.27. 14:18:09

Tényleg, képzőkém...neked sikerült? Minőségről szó sem esett...a bloger pont olyan, mint egy kuruzsló...igaz, azt csak az orvos röhögi ki...

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2019.06.27. 14:32:14

A blog egy eszköz. Ha már céllá válik, akkor el is rontottad.

2019.06.27. 15:03:54

Hát ez egyfelől egy oltári dilettáns hülyeséghalmaz, másfelől ha valaki úgy akar nekiállni a blogolásnak, hogy még témája sincs, nem tanácsra, hanem más hobbira van szüksége. Ritka ótvar egy bejegyzés ez, mintha egy harcsa tartana előadást repülésről.

2019.06.27. 15:26:40

Szerintem világosan kiolvasható a szerző szándéka és hogy milyen tematikájú bloggereknek ad ötletet, még ha nagy ívben is szedi össze gondolatait. Néha nem ártana elolvasni a szöveget, mielőtt kifakad a zsigergyűlölet :)

Világos, hogy megélhetést az Index főoldalon való gyakori szereplés ad, legalábbis az elején. A kezdethez meg kell írni néhány lelkes cikket, hogy valami tartalom legyen benne, mielőtt az első írást kiajánlja szerzője. Utána sem szabad feladni, akár egy éves mellőzöttséget sem.
Másrészt pont a könyves és filmes blogok, melyhez nem kell beruházás és ezért nagy a konkurencia. Csak akkor érdekel valakit a szerző véleménye egy műről, ha maga a személy látásmódja, fogalmazása rokonszenves, egyébként ugyanarról a témáról megtalálja a kritikát tucatnyi más szerzőtől. Vagy nagyon neki kell gyürkőzni, ha pénzt akar keresni (+ a cucc) :) valaki vagy puszta lelkesedésből, a kommentelőkkel való kapcsolattartás öröméből írogat.

Ha már bloggerképző néven indult a blog, érdemes lenne apróbb témákra koncentrálva taglalni a tanácsokat, hogy valóban "tananyagot" kapjon az olvasó. A személyes emlékek és tapasztalatok feldobják az elméletet, mint ebben az írásban is.

2019.06.27. 16:42:52

@Könyveslány: hahaha, zsigergyűlölet, hol olvastál ilyet? A poszt egy tragédia, nem csak bénák a tanácsok, de egyszerűen rossz a felvezetés is, először általános tanácsokat ígér, majd minden ok nélkül hirtelen áttér a könyves témára, és ontja a butábbnál butább ötleteket. Olyan, mintha valami elsős gimis írta volna ezt média órára házi feladatként.

2019.06.27. 16:47:39

Különben meg teljesen felesleges kapacitálni az embereket a blogolásra, főleg a könyves és filmes témákban, ezekkel ugyanis dugig tele van a blogoszféra, és 90%-uk igénytelenül író, dilettáns hobbisták firkálmánya pocsék helyesírással. A legtöbbük véleménye egy kocsmai beszélgetésben is ciki lenne, de blogot írni azt kell, mert trendi meg kúl. Csak írni nem tud, meg nulla ismerete van a témáról. És ezt propagálja a fenti írás is, hogy minden félkegyelmű hányja tele a netet az írásaival. Hát inkább ne. Nekem egyébként sokkal relevánsabb tanácsaim lennének, öt évvel ezelőtt mellékállásként átvettem egy tematikus blogot, másfél hónap után kikerült az első poszt a főoldalra, és azóta is tízből nyolc anyag főoldalas vagy index2-n van kint. Szóval én speciel tudom, hogy kell blogot írni.

Csb 2019.06.28. 01:46:48

Ha mar az irasrol irsz, akkor megtanulhatnal helyesen irni! Kozpontozas, ilyesmi?! Szanalmas...

Csb 2019.06.28. 02:00:54

@Eugene Horse: a helyesírásod rendben van. Nem akarnál egy "gyakran elkövetett hibák" blogot indítani? Minden bloggernek érdemes lenne olvasnia, mert siralmas, amit ltalaban osszekaparnak...

Csb 2019.06.28. 02:02:36

@Csb: korábban elküldte a telefonom, mint akartam, nem tudtam az ékezeteket javítani. Bocs. :)

VargAda 2019.06.29. 10:21:33

Sziasztok,

Köszönöm a sok hozzászólást, mert kb erre számítottam, de ha megengeditek lenne pár kiegészítésem.

1. A Bloggerek képzése, pont az alacsony minőség miatt is égetően fontos, és ez a blog a nulláról magyarázza el, mit tegyél hogy ne legyen szar, ha már belevágsz. De a témák, cikkek kb tanári szintűek lesznek mert nagyon sokan vannak a háttérben, akikkel fél éve csak ezen dolgozunk!

2. Aki blogol, nem mindig tudja mibe vág bele, mert hát cool, és mivel erről igen kevés anyag van ezért kezdtem/kezdtük el, így, innen!

3. Lehet te hülyeségnek tartom amit írtam, nem kell olvasni.

4. Nagyon sok helyre írok, úgy hogy nem is tudjátok ki van a cikk mögött, és ez projekt nagyon sok év tapasztalatára épül. Ezért van bátorságom a témáról írni.

5. Azért könyves blog a fő iránya ennek a cikknek (!) mert velük van a legtöbb probléma és rettenetesen nehéz megértetni velük azt is, hogy amit csinálnak azt igenis lehet jobban, ha.... Ennek a generációnak igenis kell az iránymutatás.

6. Ne az első cikk alapján ítéljetek meg senkit, és ne így! Ha nem lennék jelen több éve a blog világban, lehet letörölnék mindent és soha nem írnék erről, de mivel nem ismertek nem tudjátok, hogy ez inkább megerősített abban, hogy igenis csinálni kell.

Szóval köszönöm a hozzászólásokat, véleményeket, én ezeket is figyelembe fogom venni, de kövessétek a blogot, hogy lássátok "ez csak a kezdet!".

Szép napot mindenkinek,
BloggerKépző

Mattersdorf (törölt) 2019.12.22. 13:51:25

@VargAda: "Azért könyves blog a fő iránya ennek a cikknek (!) mert velük van a legtöbb probléma"

Ne ferdíts! Azért a könyv a témája, mert te ebben vagy benne, kiadóknál dolgoztál/dolgozol.

Az én szakterületemen sokkalta több a blog, és nem csak az írással hanem jelen esetben már szakmaisággal is probléma van. Nem csak írni nem tud, azt sem tudja, hogy miről ír.

Míg egy könyvről hülyeségeket írni nem gond, kinek árt? Senkinek... addig az én szakterületemen a bloggerecskék emberek életével, egészségével szórakoznak. Követőik az orvosok, szakemberek helyett vakon követik a bloggerek tanácsait... legtöbb esetben csupán haszontalan, de nagyon sok a káros, veszélyes tanács is.

Na, még mindig a könyves téma a legproblémásabb?

VargAda 2019.12.22. 14:00:56

@Mattersdorf: Igazad van, de szerintem ez egy kicsit más terület.
Erről mondjuk pont neked érdemes lenne beszélned, akár egy poszt formájában. Értem ezalatt, hogy milyen felelőssége van a te írásodnak, mint annak aki "bloggerkedik" Érvek ellenérvek.

ha valaki komolyabb témában ír, akkor annak is van hatása, mert neki más vált be, ő másként élte meg.

A BloggerKépző célja, hogy legyen a bloggerek kezében valami amivel, akár felelősséggel, de tudjanak írni. Nagyon sokan vannak, és ez a téma eleve nehéz, kell a kommunikáció, kellenek a vélemények. Én biztosan olvasnám a cikkedet, arra vonatkozóan hogy ezt Te aki a szakmádban vagy, hogy látod.

Köszönöm a hozzászólást.
süti beállítások módosítása